منبع:بازسازی خانه در کرج

چه طرحی برای کابینت آشپزخانه انتخاب کنیم؟

کابینت یک واژه فرانسوی (cabinet) است به معنی کمد یا قفسههای چوبی و فلزی که کاربرد آنها نگهداری از اشیا است. در آن زمان از کابینت های چوبی با درب های شیشهای نیز استفاده میشد که به عنوان کمد یا بوفه در خانهها قرار میگرفت و نسبت به دیگر کابینتهای چوبی لوکس قیمت مناسبتری داشتند. ایراد کابینتهای دیواری این است که دسترسی چندان سادهای ندارند و بهتر است وسایلی را که به ندرت استفاده میشوند را در آنها قرار دهید. در آشپزخانههای کوچک و نقلی، بهتر است از کابینتهای سبک مدرن که ساده و کشیده هستند، استفاده نماییم. اولین بار در سال 1390 میلادی در ایتالیا از کابینت استفاده شد. در سال 1340 اولین کارخانههای تولید کننده ام دی اف در بندر انزلی و بابلسر احداث شدند و اولین کارخانه تولید ام دی اف در بهار سال 1383 به بهره برداری رسید. اولین کارخانه ام دی اف سازی در سال 1965 میلادی در یکی از شهرهای ایالت نیویورک به نام دپوزیت ساخته شد و اولین محصول تولید شده در این کارخانه به نام بارابورد را به بازار عرضه کردند. 50 سال پیش استفاده از کابینتهای فلزی بسیار رونق گرفته در اکثر خانهها مشاهده میشد ولی کابینتهای فلزی معایبهایی هم داشتند.

گروه مهندسی معماری سبک مدرن فعالیت خود را از سال 1388 در ایران آغاز کرده و کلیه خدمات طراحی پلان، نما، داخلی نظارت و اجرای پروژه های لوکس ساختمانی (اداری، تجاری، مسکونی، ویلایی، مشاعات و فضای سبز) را از پی ریزی تا چیدمان، به سبک های مختلف و با بهترین و بروزترین متریال و با نیروهای حرفه ای ارائه میدهد. اولین ام دی اف های وارد شده به ایران از کشورهای چین و بعد ترکیه بود که توانستند بازارهای ایران را در دست بگیرند. نکتهی دیگری که در خصوص کابینت پولیشی مطرح میشود این است که پروسه تولید این کابینتها طولانی بوده و ممکن است برخی از مراکز تولیدی در مراحل مختلف تولید این محصول و رنگ کاری آن دقت و اهتمام کافی را به کار نبرند که در نتیجه محصول تولیدی مسلما از کیفیت لازم و ظاهر چندان جذابی بهرمند نخواهد بود. این کابینتها، به خصوص در کشورهایی که جنگل زیاد دارند، بسیار متنوع و موردپسند اکثر افراد هستند. ویژگی های ساختش شامل: سادگی، کشوهای کمتر، کابینت های ساده طولی با ارتفاع زیاد و گاها بدون دستگیره هست. کابینت مات و هایگلاس محبوبترین نوع کابینت پی وی سی هستن که سالهای زیادی هست که انتخاب خیلی از خانواده ها هستن.

کابینت های ملامین دارای روکشهای مات هستند که با دستگاههای خاص بر روی آنها میتوان طرحهای مختلفی را اجرا کرد و کابینت هایی با روکش ملامینه به راحتی توانستند جایگزین کابینت های چوبی با هزینه بالا شوند، زیرا همان طرح چوب را میتوان به زیبایی با هزینه کم بر روی آنها اجرا کرد. برای اولین بار در اواخر دوره رنسانس هنرمندان ایتالیایی کابینت ها یا به عبارتی صندوق هایی از چوب گردو ساختند که درهای آن از بالا باز می شد و روی پایه های بلندی قرار می گرفت. به دلیل اینکه قرار بود دوباره کابینتها را برای خانهی جدید عوض کنیم، تصمیم گرفتیم کابینتی را بخریم که برایمان بهصرفه باشد. قبل از انقلاب صنعتی به دلیل وجود نداشتن ابزارآلات، کابینت ها به صورت دستی و با ابزارهای پیش پا افتاده نسبت به زمان حال درست میشدند، که همین امر باعث گران بودن کابینتها شده بود. این مبلمان خانگی با پارچه های گلدوزی شده یا چوب های حکاکی شده تزئین می شد و محلی برای نگهداری و نمایش وسایل تزئینی یا ظروف چینی یا سکه های قدیمی بود. به علاوه در گذشته کابینت ها به شکل امروزی نبودند که در آشپزخانهها محل ثابتی داشته باشند و مواد غذایی در مکانهایی به نام گنجه نگهداری میشدند.

در اروپا از کابینت بیشتر برای تزیین استفاده میشد و اغلب برای نگهداری ظروف چینی، پولها و یا حتی چیدمان از کابینت استفاده میکردند. در طراحی این سبک تا حد امکان از قرینه سازی استفاده میشود و معملا سعی بر این است تا تمامی دیوارها پوشش داده شوند. کابینتهای تمام چوب ، نمونههایی بسیار فاخر، گرانقیمت و نفیس هستند و میتوانند در هر سبک و مدلی از آشپزخانه جای بگیرند. کابینت mdf به دلیل وجود طرحهای مختلف و قابلیت راحت چسباندن روکش بر روی آن توانست تمام سلیقهها را پوشش دهد. برای براق کردن MDF کابینت آشپزخانه از رنگ و یا روکش PVC استفاده میشود که مزیت مهم آن این است که ظاهر کابینت ها بسیار صیقلی و زیباتر میشود. ما ایرانی ها معمولا دوست داریم از رنگ های پلی استر برای رنگ آمیزی اون ها استفاده کنیم. رنگ آمیزی و نوآوری درزمینهی ترکیب رنگها و بافتهای زیبا، میتواند ظاهری کاملاً زیبا و لوکس را به خانه شما بدهد. 2) ستون ها : استفاده ترکیبی از MDF خام، چوب و روکش چوبی، طراحی لوکس، قیمت بالا و نیاز به رنگ آمیزی از مهمترین خصوصیات سبک کلاسیک است. چند دهه پیش سبک جدیدی از کابینت وارد بازارهای ایران شد که ام دی اف (MDF) نام داشت.

منبع بازسازی خانه در کرج